Palenie papierosów to jedno z najpowszechniejszych uzależnień. Palenie naprawdę wciąga i trudno z niego zrezygnować. Warto jednak postarać się zerwać ze szkodliwym nałogiem, aby uniknąć negatywnych następstw. Palenie papierosów i jego skutki to szerokie zagadnienie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Palenie papierosów i jego skutki – zdrowie

Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że palenie papierosów nie przynosi nic dobrego. Oto skutki tego uzależnienia, na które narażony jest każdy nałogowy palacz:

  1. Nieprawidłowa praca oskrzeli – kaszel palacza to częsty problem osób uzależnionych od palenia papierosów. Gęsty śluz zalega i bardzo trudno skutecznie się go pozbyć. Uporczywy kaszel i nieprzyjemne uczucie pojawiają się szczególnie rano, zaraz po przebudzeniu palacz odczuwa negatywne skutki palenia papierosów.
  2. Problemy ze śluzówką gardła – co prowadzi do częstych infekcji górnych oraz dolnych dróg oddechowych.
  3. Nieprzyjemny zapach – dym papierosowy nie pachnie przyjemnie. Wszystko co znajduje się w pobliżu osoby palącej nim przesiąka. Ubrania palacza, włosy i skóra pachną dymem papierosowym. Oddech także ma nieprzyjemny, charakterystyczny zapach.
  4. Pogorszona kondycja – nałogowy palacz często łapie zadyszkę wchodząc po schodach lub pokonując kilkunastometrowe trasy pieszo. Aktywność fizyczna jest ważna, a w wykonaniu osoby uzależnionej od papierosów kończy się zadyszką i walką o oddech.
  5. Choroby – każdy palacz jest narażony na poważne choroby. Mogą dotyczyć one żołądka, układu krążenia, jamy ustnej. Palenie papierosów wpływa negatywnie na cały organizm. Ryzyko nowotworów w przypadku nałogowego palacza jest wysokie.
  6. Wygląd – palacz jest narażony na charakterystyczne zmarszczki wokół ust, zwane zmarszczkami palacza. Nałogowe palenie papierosów wpływa negatywnie na stan i wygląd skóry. Nie pozostaje także bez znaczenia dla wyglądu i kondycji zębów.

Bierne palenie jest szkodliwe

Osoby, które przebywają w pobliżu kogoś kto pali, również są narażone na wystąpienie negatywnych skutków. Bierne palenie jest szkodliwe, co jest potwierdzone. Jeśli jesteś palaczem, unikaj palenia w obecności dzieci oraz innych osób, które nie są uzależnione. Bierne palenie zwiększa ryzyko zachorowania na groźne nowotwory.
Warto rzucić palenie, aby nie szkodzić sobie i osobom w swoim otoczeniu. Pamiętaj, że każdy moment jest dobry na to, aby pożegnać się ze szkodliwym nałogiem. W miarę postępów, będziesz odczuwać pozytywne zmiany wynikające z rzucania palenia.