Nie każda zmiana na skórze głowy zwiastuje ciężką i poważną chorobę. Istnieją jednak choroby skóry głowy, których nie powinniśmy pod żadnym pozorem lekceważyć.
Czy to groźne?
Na pewno zaniepokojenie mogą budzić widoczne i doskonale wyczuwalne zmiany na skórze głowy. Czasami mają postać niewielkich krost, czasami są to większe lub mniejsze chropowate powierzchnie, często o zmienionym, lekko czerwonawym kolorze.
Możemy wtedy zastanawiać się, czy mała lub większa krosta na owłosionej części czaszki to zwykły wyprysk na skórze głowy czy łuszczyca.
Pospolite wypryski
Pojawienie się pojedynczej krostki czy kilku krost na głowie nie powinno wzbudzić w nas paniki. Zazwyczaj mamy wtedy do czynienia ze zwykłymi wypryskami, które tworzą się z kilku powodów, np.:
stosujemy nieodpowiednie szampony i odżywki. Aby rozwiązać problem, wystarczy udać się do drogerii lub apteki i zakupić odpowiedni szampon przeznaczony dla skóry ze skłonnością do alergii
przegrzewamy skórę głowy, nosząc zbyt ciepłą czapkę lub katując włosy i głowę codziennym suszeniem włosów w wysokiej temperaturze
Stosujemy dietę bogatą w cukier. Wystarczy ograniczyć do minimum spożycie cukru, aby problem krost zniknął
A może to łuszczyca?
Jeżeli na skórze głowy tworzą się plamki o lekkim wybrzuszeniu, swędzą, pieką i łuszczą się- możemy mieć do czynienia z łuszczycą. I wtedy zaczyna się problem, ponieważ łuszczyca to przewlekła i groźna choroba skóry. Nieleczona, może przenosić się i atakować również inne części ciała- kark, okolice uszu, a nawet dłonie, łokcie oraz kolana. Może też być przyczyną wypadania włosów.
Potrzebny dermatolog
W przeciwieństwie do wyprysków i krost, łuszczyca nie daje leczyć się domowymi sposobami lub szamponami i innymi specyfikami dostępnymi bez recepty. Gdy podejrzewamy łuszczycę, musimy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem dermatologiem. I nawet dermatolog nie pomoże nam definitywnie pozbyć się tej męczącej i przykrej przypadłości. Może zaledwie łagodzić jej objawy. Nie istnieje bowiem cudowny lek leczący łuszczycę. Podczas kuracji dermatolog zaleci używanie leków złuszczających (zawierających mocznik, kwas salicylowy oraz siarkę). Aby zlikwidować męczący świąd, poleci nam dermatolog łykanie leków antyhistaminowych. Leki te, zawierające histaminę, mają za zadanie blokowanie receptorów histaminy i łagodzenie alergii. Lekarz poleci nam również mycie głowy specjalnymi delikatnymi szamponami o właściwościach nawilżających. Musimy jednak myć nie tylko włosy, ale także skórę głowy, nie drapiąc jej, tylko delikatnie pocierając.
Musimy jeszcze pamiętać o odpowiedniej diecie, a przede wszystkim o całkowitym zakazie picia alkoholu oraz palenia papierosów. Zawsze jednak, gdy mamy wątpliwości, czy dostrzegalne na głowie zmiany to wyprysk na skórze głowy czy łuszczyca, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza.