Dlaczego dzieci częściej chorują na zapalenie ucha ?

Czym jest zapalenie ucha u dziecka? Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat są bardziej podatne na infekcje ucha ze względu na rozmiar i kształt ich trąbek Eustachiusza oraz dlatego, że ich układ odpornościowy wciąż się rozwija. Ich krótsze, bardziej poziome trąbki Eustachiusza ułatwiają bakteriom i wirusom przedostanie się do ucha środkowego. Rurki są również węższe, więc bardziej prawdopodobne jest ich zablokowanie.
Ich migdałki , podobne do gruczołów struktury z tyłu gardła, są większe i mogą przeszkadzać w otwieraniu trąbek Eustachiusza.
Inne rzeczy, które mogą narazić dzieci na ryzyko, to bierne palenie , karmienie butelką i przebywanie w pobliżu innych dzieci w opiece nad dziećmi. Infekcje ucha są częstsze u chłopców niż dziewcząt.

Zdrowie dziecka. Co sprzyja infekcjom ucha u dzieci?

Dzieci korzystające z ze żłobka lub przedszkola są bardziej narażone na przeziębienie i infekcje ucha niż dzieci pozostające w domu.

Niemowlęta, które piją z butelki, zwłaszcza leżąc, mają częściej infekcje ucha niż niemowlęta karmione piersią. Jeśli karmisz butelką, trzymaj dziecko w pozycji pionowej. Unikaj wkładania butelki do ust dziecka, gdy leży. Nie wkładaj butelek do łóżeczka razem z dzieckiem.

Czynniki sezonowe.
Infekcje ucha występują najczęściej jesienią i zimą. Osoby z alergiami sezonowymi mogą być bardziej narażone na infekcje ucha, gdy liczba pyłków jest wysoka.
Zła jakość powietrza.
Narażenie na dym tytoniowy lub wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza może zwiększać ryzyko infekcji ucha.

Infekcje ucha nie zaraźliwe, ale przeziębienia, które czasami je powodują, mogą być. Infekcje są powszechne podczas zimowej pogody, kiedy wiele osób cierpi na infekcje górnych dróg oddechowych lub przeziębienia (dziecko z infekcją ucha może również mieć objawy przeziębienia, takie jak katar, zatkany nos lub kaszel).

Jak długo trwają infekcje ucha?
Infekcje ucha środkowego często ustępują samoistnie w ciągu 2 lub 3 dni, nawet bez specjalnego leczenia. W niektórych przypadkach infekcja może trwać dłużej (z płynem w uchu środkowym przez 6 tygodni lub dłużej), nawet po leczeniu antybiotykami.

Rodzaj zapalenia ucha wpływa na opcje leczenia. Nie wszystkie rodzaje wymagają leczenia antybiotykami. Ponieważ większość infekcji ucha może ustępować samoistnie, wielu lekarzy stosuje podejście „poczekaj i zobacz”. Dzieci będą przez kilka dni otrzymywać leki przeciwbólowe bez antybiotyków, aby sprawdzić, czy infekcja się poprawi.