Propolis

Pszczoły wytwarzają kilka substancji mających działanie prozdrowotne. Jedną z takich substancji jest kit pszczeli. Jest to produkt wykorzystywany przez pszczoły do uszczelniania swoich uli oraz do dezynfekowania. Kit pszczeli, szerzej znany jako propolis może przybierać różne kolory. Znany jest propolis ciemnobrązowy, zielony czy też żółty. Wszystko zależy od tego na jakim terenie żyją pszczoły i przez jakie rośliny są zapylane. Propolis składa się z pszczelich wosków, żywicy, pyłku kwiatowego oraz olejków eterycznych, dzięki którym tak charakterystycznie pachnie. Ze względu na zawartość olejków propolis jest substancją, którą nie można pomylić z niczym innym. Ktoś kto raz powąchał ten produkt, ten już zawsze pozna go wśród innych substancji. Propolis ma szereg różnych właściwości. Właściwości propolisu są znane i szeroko wykorzystywane w medycynie do zwalczania wielu chorób.

Właściwości kitu pszczelego – samo zdrowie.

Propolis ma różne prozdrowotne właściwości. Warto pamiętać, że jest to substancja skoncentrowana. Dlatego najlepiej stosować go w rozpuszczonej formie. Chyba najbardziej znana jest nalewka z propolisu. Jest to produkt wytwarzany z alkoholu pomieszanego z kitem pszczelim. Nalewka ma wiele zastosowań. Oprócz smaku jest to produkt rozgrzewający, dlatego sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym. Ma działanie antybakteryjne i pomaga w zwalczaniu wirusów. Dobrze sprawdzi się w przypadku anginy czy kaszlu. Można stosować ją jako dodatek do inhalacji. Nalewka zwiększa odporność na działanie wirusów. Jest dobrym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia wirusa opryszczki czy też w przypadku wystąpienia pierwszych oznak grypy. Dobrze sprawdzi się w zwalczaniu drożdżaków. Reguluje również ciśnienie krwi. Warto ją więc stosować na różne schorzenia. Jest to produkt prosty do wykonania a przy tym niezwykle skuteczny.

Gdzie warto kupić dobry propolis

Najlepiej kupić nalewkę z propolisu u sprawdzonych pszczelarzy. Nie jest polecane kupowanie nalewki w supermarketach i wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy pewni jak produkt był przechowywany i transportowany. Dobry pszczelarz dba o jakość swoich produktów dlatego możemy mieć pewność, że produkt będzie bezpieczny i będzie odpowiednio działać. Dobrej jakości nalewka z propolisu z pewnością będzie działała i pomoże nam zwalczyć choroby i uporczywe dolegliwości. Jeśli jednak mamy dostęp do dobrej jakości propolisu warto pokusić się o wykonanie nalewki samodzielnie. Jest to bowiem bardzo proste i tańsze rozwiązanie.