Czasami zdarza się tak, że człowiek nie może spożywać produktów, na które ma ochotę. Alergia pokarmowa definicja głosi, że jest to zespół powtarzających się objawów, które występują po spożyciu określonego pokarmu. Najczęściej mowa o mleku krowim oraz jajkach. U niektórych osób nieprzyjemne objawy wywołuje również spożycie ryb, owoców morza, orzechów, przypraw. Są to najczęstsze produkty, które wywołują nieprzyjemne objawy.

Objawy alergii pokarmowej

Po spożyciu określonego rodzaju produktu, osoba cierpiąca na alergię pokarmową odczuwa nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego. Najbardziej charakterystyczne to nudności oraz wymioty, biegunka, bóle brzucha. Czasami występuje również wysypka. Najgroźniejszy przejaw alergii to wstrząs anafilaktyczny. W przypadku wystąpienia jego objawów , należy jak najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć alergię pokarmową, zgłoś się do lekarza w celu ustalenia przyczyny problemu.

Diagnoza

Aby rozpoznać alergię pokarmową, konieczna jest wizyta u lekarza. Bardzo ważnym jej elementem jest rozmowa z pacjentem, a więc wywiad. Lekarz zapyta o rodzaj objawów, kiedy się pojawiają, czy w rodzinie występowały już podobne alergie. Ważne są również badania, które pozwalają na postawienie odpowiedniej diagnozy. Istotna jest tak zwana próba prowokacyjna, która polega na podaniu pacjentowi uczulającego go pokarmu pod okiem lekarza.

Odpowiednia dieta ma znaczenie

Jeśli alergia pokarmowa zostanie potwierdzona, chory powinien zadbać o odpowiednią dietę. Należy nie tylko wykluczyć z niej pokarmy uczulające, ale również zadbać o to, aby organizmowi nie brakowało potrzebnych mu witamin i składników odżywczych. Najlepszym sposobem na ustalenie prawidłowego jadłospisu, okaże się wizyta u dietetyka. Poza unikaniem uczulającego pokarmu i dobrze zbilansowaną dietą, stosuje się również leczenie farmakologiczne. W tym przypadku wykorzystuje się kromony oraz ketotifen. W przypadku zmian skórnych, stosuje się doustne leki histaminowe.
Wiele osób zastanawia się, czy całkowite wyleczenie jest możliwe. Rzeczywiście, czasami objawy ustępują. Najczęściej jednak dzieje się tak w przypadku dzieci, które miały alergię pokarmową na mleko krowie. Całkowite wyleczenie z alergii pokarmowej osób dorosłych zdarza się, nie jest to jednak często spotykane zjawisko. Najlepszym sposobem w przypadku alergii jest unikanie pokarmów uczulających i stosowanie dobrze zbilansowanej, zdrowej i bezpiecznej diety.