Zabawy wspomagające rozwój dziecka

Rozwój dziecka jest ważny dla każdego rodzica, a jak dobrze wiemy, dziecko najbardziej rozwija się poprzez zabawę. Jeżeli siedzisz w domu i zastanawiasz się jakie zabawy dla rocznego dziecka będą najlepsze, to zachęcamy do skorzystania z naszych podpowiedzi.

Czy chodzi, czy pełza, Twój roczniak pokocha te zajęcia!

Niektóre dzieciaki w tym wieku są już bardzo mobilne, inne raczkują po mieszkaniu, a są też takie, które pełzają. Jednak niezależnie od ich umiejętności poruszania się, żadne dziecko nie pogardzi torem przeszkód. Możesz rozłożyć poduszki, większe maskotki, a na końcu toru przeszkód położyć coś cennego – np. ulubioną zabawkę.
Tak samo gra piłką będzie idealna dla dzieciaka w każdym stadium nauki chodzenia. Maluszek leżący na brzuszku może próbować popychać piłkę jedną ręką – będzie dzięki temu ćwiczył również mięśnie brzucha. Bobas raczkujący popychając piłkę, będzie za nią podążał, tak samo dziecko chodzące – utrwalając swój chód.

Dzieci malują — również na ścianie

Kolejną naszą propozycją jest malowanie. Jak wiemy, dzieci uwielbiają to robić. Do wyboru mamy dwie wersje – podłogową i ścienną. By zabezpieczyć pokój, najlepiej rozłóż jakieś folie lub gazety na podłodze. W przypadku pierwszej wersji połóż na tym większy karton, a w drugiej możemy przykleić na ścianę grubszy brystol, który będzie się sprawdzał przy malowaniu farbami oraz mazakami. Jeżeli obawiamy się przedziurawienia materiału, możemy stabilnie oprzeć karton, wtedy dziecko bez problemu będzie malować w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Sortery dla dzieci to nauka kolorów i kształtów

Dziecko w tym wieku bardzo lubi segregować, a Ty w prosty sposób możesz zorganizować dla niego taką zabawę. Przyszykuj kilka dużych kubków, np. po jogurtach i kredki lub mazaki (ważne by całe były w danym kolorze, nie same czubki) następnie zaprezentuj dziecku jak ma rozkładać pisaki. Możesz dodatkowo każdy kubek obkleić innym kolorem barwionego papieru.

Podobnym zajęciem będzie sortowanie przedmiotów o różnych kształtach. Jeżeli nie mamy sortera, to możemy użyć kilku pojemników. Potrzebne nam jeszcze będą różne rzeczy, np. kilka małych piłeczek, podobna ilość klamerek, pudełek po zapałkach (oczywiście pustych) i kostek do gry. Przy każdym pojemniku stawiamy po jednym z tych przedmiotów, a zadaniem dziecka będzie wrzucenie elementów w odpowiednie miejsce.

A Ty jakie zabawy dla rocznego dziecka wykorzystujesz na co dzień? Możesz śmiało zmodyfikować te tu podane, Twa inwencja twórcza na pewno będzie doceniona przez dziecko!