Rozwój dziecka jest ważny dla każdego rodzica, a jak dobrze wiemy, dziecko najbardziej rozwija się poprzez zabawę. Jeżeli siedzisz w domu i zastanawiasz się jakie zabawy dla rocznego dziecka będą najlepsze, to zachęcamy do skorzystania z naszych podpowiedzi.

Czy chodzi, czy pełza, Twój roczniak pokocha te zajęcia!

Niektóre dzieciaki w tym wieku są już bardzo mobilne, inne raczkują po mieszkaniu, a są też takie, które pełzają. Jednak niezależnie od ich umiejętności poruszania się, żadne dziecko nie pogardzi torem przeszkód. Możesz rozłożyć poduszki, większe maskotki, a na końcu toru przeszkód położyć coś cennego – np. ulubioną zabawkę.
Tak samo gra piłką będzie idealna dla dzieciaka w każdym stadium nauki chodzenia. Maluszek leżący na brzuszku może próbować popychać piłkę jedną ręką – będzie dzięki temu ćwiczył również mięśnie brzucha. Bobas raczkujący popychając piłkę, będzie za nią podążał, tak samo dziecko chodzące – utrwalając swój chód.

Dzieci malują — również na ścianie

Kolejną naszą propozycją jest malowanie. Jak wiemy, dzieci uwielbiają to robić. Do wyboru mamy dwie wersje – podłogową i ścienną. By zabezpieczyć pokój, najlepiej rozłóż jakieś folie lub gazety na podłodze. W przypadku pierwszej wersji połóż na tym większy karton, a w drugiej możemy przykleić na ścianę grubszy brystol, który będzie się sprawdzał przy malowaniu farbami oraz mazakami. Jeżeli obawiamy się przedziurawienia materiału , możemy stabilnie oprzeć karton, wtedy dziecko bez problemu będzie malować w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Sortery dla dzieci to nauka kolorów i kształtów

Dziecko w tym wieku bardzo lubi segregować, a Ty w prosty sposób możesz zorganizować dla niego taką zabawę. Przyszykuj kilka dużych kubków, np. po jogurtach i kredki lub mazaki (ważne by całe były w danym kolorze, nie same czubki) następnie zaprezentuj dziecku jak ma rozkładać pisaki. Możesz dodatkowo każdy kubek obkleić innym kolorem barwionego papieru.

Podobnym zajęciem będzie sortowanie przedmiotów o różnych kształtach. Jeżeli nie mamy sortera, to możemy użyć kilku pojemników. Potrzebne nam jeszcze będą różne rzeczy, np. kilka małych piłeczek, podobna ilość klamerek, pudełek po zapałkach (oczywiście pustych) i kostek do gry. Przy każdym pojemniku stawiamy po jednym z tych przedmiotów, a zadaniem dziecka będzie wrzucenie elementów w odpowiednie miejsce.

A Ty jakie zabawy dla rocznego dziecka wykorzystujesz na co dzień? Możesz śmiało zmodyfikować te tu podane, Twa inwencja twórcza na pewno będzie doceniona przez dziecko!