Odmiedniczkowe zapalenie nerek to rodzaj zapalenia układu moczowego. Bakterie przedostają się z cewki moczowej oraz pęcherza moczowego aż do nerek. Na ten rodzaj zapalenia układu moczowego narażone są nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Najczęstszą przyczynią odmiedniczkowego zapalenia nerek, jest infekcja bakterią E.coli. Choroba ta bardzo często dotyka osoby cierpiące z powodu kamicy nerkowej. Choroby neurologiczne, duża aktywność seksualna czy powiększenie prostaty to kolejne czynniki, które mogą sprzyjać odmiedniczkowemu zapaleniu nerek.
Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek
Najbardziej charakterystyczne objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek to:
- wysoka gorączka oraz dreszcze,
- ból kręgosłupa w okolicy lędźwiowej,
- nudności oraz wymioty,
- znacznie pogorszone samopoczucie.
W przypadku odczuwania tego rodzaju objawów, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista na podstawie badań oraz wywiadu lekarskiego, jest w stanie postawić trafną diagnozę oraz ustalić odpowiedni plan leczenia osoby chorej.
Badania, które zazwyczaj wykonuje się podejrzewają odmiedniczkowe zapalenie nerek to badanie ogólne moczu oraz posiew, badania obrazowe jamy brzusznej.
Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek
Leczenie omawianego zapalenia nerek, opiera się przede wszystkim na odpowiedniej antybiotykoterapii. Takie leczenie może potrwać nawet przed czternaście dni. Nasilone objawy zapalenia mogą być powodem do podjęcia leczenia ambulatoryjnego. Warto stosować się do porad lekarza oraz nie rezygnować z zażywania przepisanych przez specjalistę leków. Stosowanie się do zaleceń lekarza to gwarancja skutecznego leczenia odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Nerki pełnią wiele ważnych funkcji, dlatego warto o nie dbać. Mają one znaczenie dla równowagi kwasowo-zasadowej, regulują ciśnienie tętnicze a także mają wpływ na prawidłową objętość płynów ustrojowych w organizmie.
Podsumowanie
Opisywane zapalenie nerek jest zapaleniem układu moczowego. Częstą przyczyną jest infekcja bakterią E.Coli, na którą są narażone nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Przyczyny mogą być różne, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista na podstawie wyniku zadań oraz wyników wywiadu lekarskiego, dobierze odpowiednie środki leczenia. Warto je zażywać oraz stosować się do zaleceń lekarza. Dzięki temu skuteczność leczenia jest bardzo wysoka. Odpowiednie leczenie jest bardzo ważne , gdyż bez niego ryzyko wystąpienia przewlekłej niewydolności nerek rośnie.