Kiedy myślimy o szybkim spalaniu tkanki tłuszczowej i kształtowaniu zgrabnej sylwetki, rozpościera się przed nami wizja morderczych treningów. Czy faktycznie musi tak być? Z pewnością niezbędne jest poświęcenie i regularna praca. Najskuteczniejszy zdaje się w tym przypadku intensywny trening kardio. Niewątpliwie jednak da się go polubić i czerpać mnóstwo satysfakcji z jego efektów. Czym, zatem charakteryzuje się trening cardio? Czy, jest dla wszystkich? No i jak wpływa na proces odchudzania?

Trening cardio, a odchudzanie!

Na trening cardio mogą składać się wszelkie ćwiczenia wytrzymałościowe dotleniające organizm. Zaliczają się do niego zatem takie dyscypliny jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie oraz inne ćwiczenia aerobowe. Regularne i połączone ze zdrową i prawidłowo zbilansowaną dietą szybko mogą zapewnić oczekiwane rezultaty. Widocznych efektów w postaci utraty nadprogramowych kilogramów można spodziewać się już w pierwszych tygodniach od rozpoczęcia regularnej aktywności. Jednym z ważnych aspektów jest indywidualne dopasowanie czasu i intensywności treningu cardio. Należy wziąć pod uwagę swoją aktualną kondycję, wiek, a nawet dyspozycyjność czasową.

Czy, bardziej intensywny trening cardio, będzie efektowniejszy?

Raczej nie należy zakładać, że jeśli będę ćwiczyć ciężej i dłużej, będę zyskiwać szybsze rezultaty. Z uwagi na własne zdrowie należy intensywność i czas treningu dostosować do swoich aktualnych możliwości. Wszystko po to, aby się nie przetrenować, nie narażać na kontuzje i nie zniechęcać. U osób zaczynających swoją przygodę z aktywnością sportową, nawet kilkuminutowe bardzo intensywne ćwiczenia mogą okazać się morderczym wysiłkiem. Jednocześnie u taki osób już spokojny trening cardio o niskiej intensywności będzie pobudzał metabolizm i przyzwyczajał organizm do wysiłku. Faktem jest, że trening cardio o wysokiej, czy nawet ekstremalnej intensywności jest niezwykle skuteczny, bo pozwala na szybkie spalanie kalorii jeszcze na długo po treningu. Nie musi on jednak trwać długo – zaleca się wówczas ćwiczyć do 30 minut. Zanim jednak postawimy sobie tak wysoko poprzeczkę, należy popracować nad zbudowaniem kondycji.

Trening cardio – efekty:

  • szybkie spalanie kalorii, pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej,
  • poprawa kondycji, wydolności i wytrzymałości organizmu,
  • zyskanie wysportowanej i szczupłej sylwetki,
  • poprawa pracy układu hormonalnego,
  • wzmocniony układ odpornościowy,
  • poprawa samopoczucia i nastroju.