
Jesień to bardzo specyficzna pora roku. W tym czasie pogoda za oknem mocno zaskakuje. Raz jest słonecznie i przyjemnie ciepło, raz pada intensywny deszcz i wieje silny wiatr. Sam fakt, że dnie w tym czasie są coraz krótsze a noce coraz dłuższe, nad ranem pojawiają się mgły a czasem nawet przymrozki może powodować niezbyt dobry nastrój. Taka pogoda sprzyja głębokiej melancholii i smutkowi, nie ma się więc co dziwić, że w tym szczególnym czasie bardzo często ludzi dopada chandra.
Co to jest jesienna chandra?
Poprzez jesienną chandrę uznaje się stan głębokiego przygnębienia i smutku. Osoby, które ten stan dopadł są bardzo smętne, smutne, melancholijne i osamotnione. Często też są drażliwe i burkliwe, co niestety niekorzystnie wpływa na ich relacje międzyludzkie. Mimo, że wiele osób dotyka ta dolegliwość to jednak nie wszyscy z otoczenia takiej osoby podchodzą do tego w sposób wyrozumiały i rzeczowy. Często właśnie poprzez takie stany depresyjne człowiek traci swoich przyjaciół i pogarszają się jego relacje z rodziną. Jesiennej chandry można uniknąć i trzeba się starać by do niej nie dopuścić, bo może się ona przerodzić w depresyjną chorobę, z której nie tak łatwo można wyjść.
Jak długo utrzymuje się jesienny zły nastrój?
Jak sama nazwa wskazuje taki paskudny nastrój zazwyczaj utrzymuje się tak długo jak trwa brzydka jesienna pogoda za oknem. Kiedy za oknem pojawia się słońce, robi się kolorowo i ciekawie, wtedy zwykle takie złe nastawienie mija. Często też to właśnie pierwszy śnieg jest pierwszym powodem do radości po dłuższym czasie, chociaż nie zawsze tak jest. Zdarza się, że jesienna depresja pojawia się tylko na chwilę w momencie gdy lato przechodzi w jesień, dnie robią się krótsze a za oknem ciągle pada deszcz i jest nieprzyjemnie zimno. Kiedy człowiek przyzwyczai się do takiej pogody, to od razu przechodzi mu smutny nastrój. Jeśli jednak nadchodzi zima a nastrój przygnębienia nie mija, wtedy koniecznie trzeba zasięgnąć pomocy specjalisty psychologa, który pomoże znaleźć źródło depresji. Bo w takich sytuacjach zwykle podłoże depresji jest o wiele bardziej złożone, niż tylko zła pogoda za oknem.
Jak radzić sobie z melancholijnym nastrojem jesienią?
Z jesienną chandrą można sobie łatwo poradzić. Przede wszystkim nie należy zamykać się na przyjaciół i rodzinę, wychodzić często na miasto i dobrze się bawić. Można też zapraszać gości do domu i w przytulnych wnętrzach spędzać razem czas. Trzeba też korzystać z każdej ładnej pogody i chodzić na długie spacery, bo wbrew pozorom jesienna pogoda może być bardzo przyjemna. To też okazja by złapać ostatnie cieplejsze promienie słońca i nacieszyć się ładną pogodą. Nawet i w deszczową pogodę , jeśli nie ma silnego wiatru, można się ciepło ubrać, zabrać parasol i i wybrać się na orzeźwiający spacer. Po powrocie ciepła herbata, kocyk i dobra książka z pewnością zapewnią dobry nastrój. Jak więc widać jest wiele sposobów na to jak uniknąć smutnej jesiennej chandry.