Dziecko staje się bardziej niż zawsze płaczliwe? Domaga się częstego noszenia na rękach? Zmęczeni rodzice nie wiedzą co robić i jak pomóc dziecku. Wiele osób podpowiada wtedy, że to może być skok rozwojowy. Czy faktycznie skoki rozwojowe istnieją? Czym są? Kiedy występują skoki rozwojowe? O tym przeczytacie w poniższym artykule

Pojęcie skoków rozwojowych przewija się w wielu publikacjach na temat rozwoju dziecka, a także w poradnikach dla rodziców. Skoki rozwojowe to najprościej rzecz ujmując moment, w którym dziecko zdobywa nową umiejętność. W pierwszym roku maluch rozwija się bardzo szybko. Nigdy już w późniejszym życiu tak szybko nie będzie zdobywał nowych umiejętności, jak w pierwszym roku. Podnoszenie główki, chwytanie, zaciskanie rączek w piąstki, siedzenie, raczkowanie i wreszcie chodzenie – bardzo dużo umiejętności ma dziecko do opanowania w pierwszym roku życia. A do tego rozszerzanie diety i pozwanie nowych smaków. Zdobycie nowej umiejętności określane jest skokiem rozwojowym.

Czym są skoki rozwojowe?

Rozwój dziecka ma charakter płynny. Zwłaszcza jeśli chodzi o rośnięcie i przybieranie na wadze. Jednak istnieją pewne momenty w dziecięcym rozwoju, kiedy zaobserwować może bardziej wzmożony rozwój psychiczny i fizyczny. Pierwszy i drugi skok rozwojowy może trwać kilka dni lub tydzień. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka. Oczywiście nie jest tak, że dziecko budzi się pewnego dnia i umie przekręcać się z pleców na brzuch i odwrotnie. Dziecko każdego dnia przygotowuje się do zdobywania nowej umiejętności. Zadaniem rodziców jest podążanie za rozwojem dziecka i nieprzyspieszanie zdobywania kolejnych umiejętności.

Pierwsze skoki rozwojowe często są zaskoczeniem. Trudno się dziwić, bo pojawiają się w czasie, kiedy opieka nad nowonarodzonym dzieckiem jest już zorganizowana, a mamy mają wrażenie, że “dogadały się” z dzieckiem. Przyjście skoku rozwojowego sygnalizowane jest płaczliwością i rozdrażnieniem. Mogą pojawić się problemy z jedzeniem. Po tym czasie przychodzi zdobycie umiejętności i spokój, aż do następnego skoku rozwojowego.

W pierwszym roku jest ich kilka, wyliczono, że jest jest ich około siedmiu. Mózg dziecka intensywnie się rozwija, co może powodować, że dziecko zapomina nabytych już wcześniej umiejętności. Jednak rodzice nie muszą się obawiać, że coś złego dzieje się z dzieckiem. To normalne i rozwojowe. Każdy kolejny skok jest coraz dłuższy. Mózg dziecka odbiera znacznie więcej wrażeń i bodźców niż wcześniej i musi sobie z nimi poradzić.