Coraz więcej kobiet korzysta z naturalnych rozwiązań w swojej codziennej pielęgnacji. I słusznie, ponieważ nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy, żeby osiągnąć zadowalające efekty. Warto sięgać po składniki, które znajdziemy w kuchni. Jednym z nich jest siemię lniane, od lat cenione za swoje niezwykłe właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne.

Siemię lniane w kosmetyce

Siemię lniane to ziarna lnu pospolitego, które stosuje się nie tylko w zdrowych dietach, ale również w pielęgnacji i kosmetyce, z uwagi na wyjątkowe działanie na skórę. Ten składnik doskonale nawilża skórę i nadaje jej jedwabiście gładkiego wyglądu. Zawiera też szereg witamin , głównie witaminę E, której przypisuje się właściwości odmładzające. Len ma w sobie również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe: omega 3, omega 6 i omega 9, bardzo ważne w utrzymaniu odpowiedniego stanu skóry.

Wprowadzając do pielęgnacji siemię lniane maseczka wykonana samodzielnie w domu będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszej skóry. Sprawdzi się dla cery trądzikowej, przesuszonej i przemęczonej. Polecana jest również osobom, które oczekują od kosmetyku napięcia skóry i działania przeciwstarzeniowego. Tak naprawdę można stosować ją do każdego typu cery. Siemię lniane stanowi również świetną bazę do wykonania naturalnego kremu do twarzy, który można następnie modyfikować, dodając do niego kilka kropel olejku eterycznego, cytryny lub oleju kokosowego. W takich konfiguracjach, gdzie główną rolę odgrywa siemię lniane maseczka będzie wspomagać walkę z przebarwieniami, wypełniać drobne zmarszczki i działać antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Jak przygotować maseczkę z siemienia lnianego?

Przygotowanie maseczki z siemienia lnianego jest niezwykle proste. Wystarczą 4 spore łyżki zmielonego siemienia lnianego, ½ szklanki ciepłej wody i dodatki, jak np. cytryna lub olejek eteryczny. Siemię należy zalać wodą a następnie odstawić do przestygnięcia. Kiedy konsystencja zacznie przypominać kisiel, można dodać pozostałe składniki. Całość należy następnie dokładnie wymieszać i nałożyć na twarz. Wystarczy około 20 minut, aby zauważyć pozytywne efekty. Można stosować ją bez żadnych ograniczeń, nawet kilka razy w tygodniu.

Inny sposób przygotowania maseczki polega na zagotowaniu siemienia we wrzącej wodzie, jednak wysoka temperatura niszczy wiele cennych witamin, dlatego bardziej poleca się pierwszą metodę.

Efekty długotrwałego stosowania – zdrowie skóry

Regularne używanie tego rodzaju maseczki przyniesie wiele pozytywnych dla naszej skóry efektów. Siemię lniane zawiera w sobie lignany, czyli pewne substancje działające antyoksydacyjnie, dzięki czemu spowalnia starzenie skóry. Len doskonale nawilża, dlatego po kilku takich zabiegach skóra twarzy będzie bardziej elastyczna i gładsza. Dodatek cytryny, bogatej w witaminę C, ma działanie rozjaśniające i wyrównujące koloryt. Maseczka wycisza również stany zapalne, zapobiegając powstawaniu wyprysków.

Warto sięgać po naturalne składniki, które z powodzeniem mogą zastąpić drogie, chemiczne kosmetyki. Siemię lniane powinno na stałe zagościć w pielęgnacji każdego, kto potrzebuje nawilżenia i przywrócenia skórze zdrowego blasku.