Płyta meblowa to płyta drewnopochodna, którą wykorzystuje się do produkcji szafek, a także wielu innych rodzajów mebli. To materiał nazywany także płytą wiórową, a to dlatego, że stanowi pewien rodzaj drewna, które zostało wyprodukowane z wiórów drzewnych połączonych żywicą.

Płyta meblowa nie posiada jednak żadnego rodzaju usłojenia, zwykle pokrywana jest bowiem fornirem, lakierem lub laminatem w celu poprawy jej estetyki. Jest materiałem nieco tańszym od sklejki, jednak nie tak wytrzymałym. Płyta meblowa przeważnie posiada chropowatą fakturę, a do tego jest podatna na rozszczepianie i uginanie się.

Płyta meblowa reaguje też na środowisko, w którym została umieszczona, a to może niestety powodować jej pęcznienie i odbarwianie się w czasie. Dlatego wielu stolarzy i innych majsterkowiczów próbuje łączyć płytę meblową ze sklejką. Próbują też innych sposobów, na przykład używają płyty meblowej w mniej widocznych częściach szafki lub w miejscach, które nie będą musiały utrzymać dużego ciężaru. Za to sklejkę wykorzystują w bardziej widocznych lub bardziej funkcjonalnych elementach szafek. Dzięki łączeniu tego typu materiałów, fachowcy mogą zarządzać kosztami przy zachowaniu wyglądu projektu.

Szafki są przeważnie zbudowane z płyty meblowej lub sklejki. Ich jakość może się nieco lub znacznie różnić. Każdy z materiałów ma swoje plusy i minusy, przez co trudno powiedzieć, który jest lepszy i bardziej odpowiedni dla danego projektu. Należy jednak pamiętać, iż zarówno płyta meblowa, jak i sklejka to produkty z drewna modyfikowanego, które powstaje w wyniku wiązania lub mocowania pasm, cząstek, włókien, fornirów lub płyt drewnianych razem na przykład za pomocą klejów.

Płyta meblowa (inaczej płyta wiórowa) to najczęściej spotykane podłoże takich mebli, jak skrzynki szafek, pudełka szuflad i półek. Płyta prasowana zawierać będzie cząstki drewna i żywicę sklejoną ze skrawkami drewna, a cząstki te są niczym innym, jak tylko odpadami, pochodzącymi z produkcji sklejki. Płyta meblowa nie posiada też naturalnego rysunku słojów, ale za to może być wykończona warstwą okleiny drewnianej lub laminatu, dzięki czemu prezentuje się nadzwyczaj atrakcyjnie i estetycznie.

Jakość danej płyty meblowej zależeć będzie od kilku czynników. Wpływ na to mają przede wszystkim wielkości cząstek, ilość kleju, a także gęstość płyty. Przykładowo mniejsze cząstki potrafią sprawić, że płyta stanie się gęstsza, cięższa i bardziej stabilna. Jednym z najlepszych rodzajów płyt wiórowych jest płyta pilśniowa o średniej gęstości (tak zwana płyta MDF).