Współcześnie coraz bardziej popularne stają się usługi auto detailing, w ramach której może zostać wykonana ceramika na lakier, dzięki czemu na dłużej zachowamy nienaganny wygląd karoserii. Warto wiedzieć, jak dbać o tego rodzaju, specjalistyczne produkty, aby przedłużyć ich działanie oraz zachować wszystkie właściwości.
Czym jest powłoka ceramiczna?
Powłoka ceramiczna to jedno z najchętniej wybieranych zabezpieczeń lakieru samochodowego. Nałożenie ceramiki na lakier samochodowy to piękny i stylowy wygląd auta na dłuższy czas. Dobrze nałożona ceramika chroni auto przed drobnymi rysami, wynikającymi z codziennego użytkowania oraz minimalizuje procesy utleniania karoserii. Ceramika działa łącząc się z lakierem bezbarwnym tworząc stałą powłokę ochronną, która zabezpiecza lakier przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych takich jak:
- deszcz,
- mróz czy
- promienie słoneczne.
Ceramika chroni też przed czynnikami chemicznymi(np. ptasie odchody lub soki z drzew czy owady) oraz mechanicznymi(niewielkie zarysowania powstające w kontakcie z drobnymi kamykami, piaskiem czy gałązkami). Natomiast w przypadku zarysowania rysa pojawia się na ceramice, a nie na lakierze samochodowym. Ceramika na lakier dodatkowo zapewnia wysoki połysk i wydobywa głębię koloru lakieru. Po nałożeniu tego produktu woda szybciej spływa z lakieru. Najważniejsze jest, że odpowiednio nałożona powłoka ceramiczna może przetrwać nawet kilka lat przy właściwej pielęgnacji.
Powłoki ceramiczne są wykonywane z tlenku krzemu i tlenku tytanu z wykorzystaniem nanotechnologii oraz dodatkowych składników jak np. rozpuszczalnik. Sama powłoka ceramiczna jest płynna i dopiero po nałożeniu na lakier ceramika krystalizuje tworząc warstwę ochronną. Powłoka ceramiczna może być usunięta tylko mechanicznie.
Zalety posiadania ceramiki na lakierze?
Nałożenie powłoki ceramicznej na lakier samochodowy jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zapewnia piękny wygląd auta na dłużej. Ponadto chroni przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, chemicznymi i mechanicznymi. Przy sprzedaży auta podnosi jego wartość(pojazd z zadbanym lakierem osiąga wyższą cenę). Sporą zaletą ceramiki jest fakt, że można ją nałożyć w ramach zabiegu auto detailing nie tylko na lakier, ale także na tworzywa jak np. felgi. warto też poznać podstawowe zasady dotyczące pielęgnacji ceramiki na lakierze, aby służyła jak najdłużej.
Jak dbać o ceramikę na lakierze?
Odpowiednio pielęgnowana ceramika na lakierze posłuży dłużej i zadba o wygląd naszego auta. Przede wszystkim pierwsze mycie po nałożeniu ceramiki może mieć miejsce nie wcześniej niż po dwóch tygodniach od aplikacji(w tym okresie ceramika wiąże się z lakierem). Mając samochód z powłoką ceramiczną należy całkowicie zrezygnować z myjni automatycznej. Do mycia auta nie należy także stosować szczotki na myjni bezdotykowej. Po myciu bezdotykowym nie wolno wycierać auta ściągaczką, irchą czy innymi akcesoriami. Na bieżąco trzeba usuwać owady i ptasie odchody, mocne zabrudzenia oraz resztki asfaltu. Raz na kilka miesięcy konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej myjni samochodowej. Należy również wykonywać systematyczne przeglądy powłoki ceramicznej(tak jak zaleca producent).