Na wielu blogach pojawiają się teraz wpisy podsumowujące mijający rok i jednocześnie plany na kolejny. U mnie nie będzie takich typowych noworocznych postanowień. Publikuję za to listę rzeczy, którym (moim zdaniem) warto się przyjrzeć, szczególnie jeśli się jest studentem politechniki.

 • Nauczyć się Latexa

  To jest punkt, z którego sama mam zamiar skorzystać. Latex przyda się na pewno podczas pisania pracy dyplomowej, ale także w trakcie całych studiów musi być sporym ułatwieniem. Zawsze odkładałam to na później, cały czas korzystając z możliwości Worda, ale przyszedł czas na to, by i Latexowi dać szansę 🙂

 • Nauczyć się Html-a

  Myślę, że podstawy Html-a zna wiele osób. Nauczyciele pokazują to już w szkole podstawowej, później gdzieś też się to za nami ciągnie. Ta wiedza nie jest może niezbędna do szczęśliwego życia, ale podstawy Html-a każdy jest w stanie ogarnąć, a nigdy nie wiadomo, kiedy może się to przydać. Dla studenta politechniki zawsze jest to dodatkowy atut przy staraniu się o pracę.

 • Uczyć się na bieżąco

  Co powiecie na to? 😉 Myślę, że temat jest znajomy prawie każdemu uczniowi czy studentowi. Te obietnice, że od przyszłego semestru uczę się na bieżąco… Może tak faktycznie wcielić to w życie? Odkąd stałam się bardziej systematyczna i przestałam odkładać wszystko na ostatnią chwilę, komfort mojego życia znacznie się poprawił. Przestałam stresować się tym, że nie zdążę, skończyło się ślęczenie po nocach (no okej, czasami i tak trzeba, bo zwyczajnie brakuje czasu, ale zdarza się to już zdecydowanie rzadziej). Dzięki temu, że zabieram się za moje zadania wcześniej, mam też szansę zrobić je porządniej i wynieść z tego więcej korzyści, niż gdybym robiła to w pośpiechu.

 • Nadrobić zaległości

  Ten punkt wiąże się z poprzednim. Byłoby miło, gdybyśmy od samego początku robili wszystko w terminie, ale chyba nie znam takiej osoby, która nie miałaby żadnych zaległości. I nie zawsze są to braki wiedzy w jakiejś dziedzinie. Czasami ciąży odkładany w nieskończoność projekt, bo przecież „jest jeszcze tyle czasu”. Niekiedy może to być wybranie praktyk, albo znalezienie pracy.

 • Zdać jak najwięcej w terminie zerowym

  Co tu dużo mówić… Zaliczenie wszystkiego w terminie zerowym sprawi, że przerwa międzysemestralna będzie dłuższa i spokojna. Wiadomo, że nic na siłę, ale warto teraz spiąć się trochę bardziej, by potem móc odpocząć, a nie stresować się, że zostało jeszcze tak dużo do zaliczenia.

 • Zacząć swój projekt

  Może od dłuższego czasu chodzi Ci po głowie, by zacząć coś swojego, ale boisz się lub uważasz, że nie masz wystarczającej wiedzy? Niech ten rok będzie tym, kiedy na swoje pomysły i projekty zaczniesz mówić „tak” i spełniać je od razu, bez roztrząsania, czy to odpowiedni na to moment.

 • Czytać więcej literatury naukowej

Czytanie książek samo w sobie jest ostatnio mocno popularyzowane. Istnieje wiele fanpejdży zachęcających do lektury, wiele blogów z recenzjami. Jednak będąc studentem warto sięgnąć także do literatury specjalistycznej, z dziedziny, która nas najbardziej interesuje i którą chcemy zgłębić. Czasami materiały, które dostajemy od wykładowców są niewystarczające, albo pozwalają tylko na powierzchowną naukę. A spis książek polecanych na początku semestru nie jest tylko dlatego, że „tak trzeba” ?

Jak wyglądają Wasze plany na ten rok? A może tym razem postanowiliście nic nie planować?

3 thoughts on “Lista postanowień noworocznych dla studenta (politechniki)”

 1. Znajomość html czy Latexa jest naprawdę przydatna. Dzięki temu drugiemu mogłam napisać moje prace (licencjacką i magisterską), a i czasem notatki sobie robiłam właśnie w taki sposób – było czytelnie, przejrzyście, wszystkie wzory były widoczne i ogólnie często z tego korzystałam. A html oczywiście też przydaje się w „codziennym” życiu – mam na myśli blog, swoją stronę itp. Obyś zrealizowała swoje plany i cele na ten rok, powodzenia! Pozdrawiam serdecznie!

  1. Pisanie pracy inżynierskiej czeka mnie już w przyszłym semestrze, więc pewnie Latex będzie często używany 😀
   Dziękuję bardzo za komentarz <3
   Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *