W jakim punkcie swojej edukacji teraz jesteś? Dopiero zaczynasz szkołę średnią czy może przygotowujesz się już do matury, a jednocześnie zastanawiasz, czy warto iść na studia?

Patrząc na tematykę bloga i jego statystyki, zgaduję, że jesteś młodym człowiekiem, który szuka swojej drogi, planuje w którym kierunku powinien iść. Jeżeli to się zgadza, to zostań tu ze mną i wyczekuj kolejnych tekstów na blogu, bo pokażę Ci ścieżki, którymi ja sama podążałam i które doprowadziły mnie do tego miejsca, kiedy czuję satysfakcję z każdego dnia. Potraktuj to jako takie case study z życia dzwudziestokilkulatki.

Czy każdy musi skończyć studia?

Bardzo jestem ciekawa, jak wygląda Twoja pierwsza myśl, jeżeli chodzi o Twoją edukację. Wiedziałeś od razu, czy chcesz iść do liceum czy do technikum? Jasne było/jest dla Ciebie to, że pójdziesz na studia? Nad czym dokładnie się zastanawiasz: studia na politechnice czy na uniwersytecie? A może widzisz to jeszcze inaczej, masz w głowie swój konkretny plan?

Jak wybrać własną drogę? Czy każdy musi iść na studia? Memento Życie

Zadaję Ci te wszystkie pytania, bo chcę, żebyś zastanowił się, co w tym momencie wydaje Ci się zupełną oczywistością. Ja od samego początku wiedziałam, że pójdę do liceum, a później na studia. Gdy w ostatniej klasie gimnazjum nadszedł czas na konkretną decyzję, tylko przez chwilę zastanawiałam się nad technikum (bo skusiło mnie tym, że jest tam więcej praktyki niż teorii). Mimo to było dla mnie jasne, że wybiorę liceum o profilu matematyczno-fizycznym.

A co mogłam robić po liceum? Nie zostało mi nic innego, jak tylko pójść na studia na politechnice. Chciałam tego i jednocześnie wiedziałam, że nie mam innego wyjścia. Takie rozwiązanie wydawało mi się jedynym sensownym, bo przecież po liceum nie ma żadnego zawodu.

Z perspektywy czasu widzę, że szłam bezpieczną, wydeptaną ścieżką. Jakie przeszkody mogły tu na mnie czekać?

Nie mówię, że to coś złego – w ogóle nie o to mi chodzi. Chcę tylko, byś przekonał się, czy myślisz podobnie do kilkunastoletniej mnie. Czy chcesz iść utartym schematem czy może czujesz w sobie siłę i potrzebę, by wystąpić z tego muru?

Co po liceum zamiast studiów?

Od zawsze wydawało mi się, że naturalną koleją rzeczy po liceum są studia. Bo co można robić bez nich, jak się skończyło tylko ogólniak?

Jeżeli masz w głowie konkretny zawód, który chcesz uprawiać i czujesz, że Twoim powołaniem jest zostać np. lekarzem, prawnikiem, inżynierem czy nauczycielem, to można powiedzieć, że w pewnym stopniu jesteś na wygranej pozycji. Wiesz, co masz robić i nie musisz tracić energii na szukanie pomysłu na życie.

Czy muszę iść na studia? Inżynier po studiach na politechnice

Ale skoro tutaj jesteś, to może zastanawiasz się, co robić po liceum zamiast studiów. Bo uwierz mi, że to nie jest jedyne sensowne rozwiązanie.

Mam nadzieję, że zasiałam już w Tobie ziarenko ciekawości. W kolejnych tekstach na blogu opowiem Ci o konkretnych rzeczach, które możesz robić po liceum zamiast studiów. A teraz…

Czy warto iść na studia?

Odpowiedź na tytułowe pytanie czy każdy musi iść na studia? jest prosta: nie. Wiadomo, nikt Cię do tego nie zmusza, a jednocześnie mamy przecież coraz więcej możliwości dobrze płatnej pracy, w której wyższe wykształcenie wcale nie jest potrzebne.

Ale odpowiedź na pytanie: czy warto iść na studia? wcale nie jest już tak oczywista. Powiedziałabym: to zależy.

Po pierwsze zależy od tego, czy interesują Cię studia na politechnice, studia na uniwersytecie czy jeszcze coś innego.

Dlaczego chcesz studiować?

Drugim istotnym czynnikiem jest to, dlaczego w ogóle o tym myślisz. Tak jak już wspominałam, jeżeli chcesz być lekarzem, prawnikiem, nauczycielem, inżynierem etc. to nie ma innego wyjścia – musisz iść na studia. W takim przypadku na pewno będą one warte poświęconego im czasu, bo odwdzięczą Ci się wymarzonym tytułem, pozwalając Ci pracować w zawodzie, który Cię interesuje.

Obserwuję jednak bardzo ciekawe zachowanie młodych ludzi, których ambicje nie pozwalają na to, by na te studia nie poszli. Ba! Sama należałam do grupy takich osób.

W przerażającej części ci nastolatkowie wcale nie wiedzą, co chcą studiować. W ich przypadku zaczyna się od powiedzenia „chcę iść na studia!”, a dopiero później następuje wybór konkretnego kierunku.

Czy każdy musi iść na studia?

Czy w tym przypadku warto iść na studia? Możesz sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Niektórzy będą mieli szczęście, bo wybór kierunku okaże się trafny i spodoba im się na tyle, że będą chcieli inwestować w to swój czas; inni obudzą się odpowiednio wcześnie i po prostu z tych studiów zrezygnują. Ale będzie też grupa osób, którzy po kilku latach wpadną w panikę, uświadamiając sobie, że te studia wcale nie są dla nich. Niektórzy zaczną szukać innego kierunku, nie zdając sobie sprawy z tego, że przecież nie każdy musi skończyć studia.

Chcesz mieć dobrą pracę – idź na studia

Myśl o tym, że każdy, kto chce mieć w przyszłości dobrze płatną pracę musi iść na studia, jest mocno zakorzeniona w naszym społeczeństwie. Rodzice, dziadkowie, znajomi powtarzają nam to od samego początku, aż w końcu zaczynamy w to wierzyć i sami dalej rozprzestrzeniamy ten mit.

Chciałabym uświadomić Ci, że już dawno minęły czasy, w których ukończenie studiów i dyplom dawały pewną pracę i stanowisko, z którego można patrzeć na innych z góry. Pewnie nie raz słyszałeś historie o ludziach, którzy zakładali firmy i odnosili przy tym duże sukcesy, a ledwo podstawówkę skończyli. Nie trzeba nawet szukać aż tak skrajnych przykładów. Popatrz na twórców internetowych, na przedsiębiorców, którzy wybili się np. tworząc kursy online. Zapytaj, czy jakiekolwiek studia przygotowały ich do tego.

Przyznaj, namieszałam Ci trochę w głowie, co? A to dopiero początek! Wyczekuj kolejnych tekstów z serii „czy każdy musi iść na studia”, albo po prostu zaobserwuj mnie na Facebooku i w ten sposób niczego nie przegapisz.

2 thoughts on “Czy każdy musi iść na studia?”

  1. Część
    Z mojej perspektywy, a jestem o dekadę starszy od autorki tego bloga 🙂 stwierdzam że warto iść jest jedno ale..
    Nie na byle co, bo bez żagla (czyt. pleców) takich że nawet jak nie wieje to Ty płyniesz, masz pozamiatane. Zmarnowane 5 lat rozgoryczenie depresja itp. Jesli ktos dmucha w żagiel to w takim wypadku możesz ukończyć kierunek ” gotowania na gazie ” a i tak ktoś Cię wcisnie na fajne stanowisko. Osobiście sam uwierzyłem w to że studia nie maja sensu i jebnalem tym po ukonczonym 1 roku na kierunku technicznym. Mialem sie przeniesc na zaoczne i pracować ale roznice programowe wynosiły ok 6 tyś zł. Brak funduszy i zlałem to. Później trafiłem wojska….. i to byla moja najgorsza decyzja w życiu!!!. Po 10 latach służby obudziłem sie z taką złością i żalem do samego siebie że najgorszym wrogowi tego nie życzę. Wiekszosc znajomych po dobrych studiach mimo wszystko wczesniej lub później znaleźli prace w której sie rozwijają i są po prostu zadowoleni. Teraz czytam ten blog i zastanawiam sie czy nie jest za późno na powrot, mam ułożony plan, szczerze chce się uczyć i opuścić to bagno w jakim sie znalazłem. Chce pójść do normalnej pracy z normalnymi ludźmi. Oby tylko zapału nie brakło. Uczcie sie na błędach, najlepiej nie swoich 🙂 Pozdrawiam
    Sorry za literówki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *