To już ostatnia część tekstu Jak przygotować się do studiów na politechnice. Jeżeli jeszcze nie czytałeś poprzednich, to znajdziesz je tutaj: CZĘŚĆ 1 i CZĘŚĆ 2. Umieściłam tam wiele konkretnych wskazówek – np. co kupić, jeśli planujesz studia na politechnice, a także jak robić notatki. To, o czym piszę dzisiaj, to bardziej przygotowanie… mentalne – oczywiście nie mniej ważne, a powiedziałabym nawet, że najważniejsze. Miłego czytania!

Studia na politechnice – opinie

Okej, czyli to już fakt: idziesz na studia na politechnice. Albo przynajmniej zastanawiasz się nad tym. Interesują Cię wszystkie opinie, które tylko możesz znaleźć w sieci i usłyszeć od znajomych. Szukasz artykułów, które powiedzą Ci, jak przygotować się do studiów na politechnice i… często trafiasz na pustkę. Ty chcesz realnych historii, porad. Chcesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać. I mam nadzieję, że mój blog jest dla Ciebie własnie takim miejscem. Pamiętaj, że w zakładce STUDIA znajdziesz dużo więcej artykułów na ten temat. A teraz powiem Ci coś jeszcze.

Zadaj sobie jedno ważne pytanie: po co idziesz na te studia?

Cytując klasyka:

„Musisz odpowiedzieć sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie. Co lubisz robić? A potem zacznij to robić.”

Myślę, że to pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi, którzy muszą zdecydować się na kierunek swojej dalszej edukacji lub kariery. I wiem, że to jest bardzo trudne.

Kobieta z aparatem - jak znaleźć swój cel w życiu. Memento Życie

Powiesz mi: lubię jeździć na rowerze. I co z tego? I okej, nie będę się teraz o to kłócić, bo to temat na całą osobną serię. Ale pomówmy już w kategorii studiów.

Dlaczego stwierdziłeś, że studia na politechnice to coś, co chcesz teraz robić? Matematyka zawsze dobrze Ci szła i właściwie ten kierunek wydaje się całkiem spoko? Okej, to też jakieś uzasadnienie. Ale muszę Cię ostrzec: to może być za mało.

Studia w tych czasach już nie znaczną tak wiele, jak kiedyś. I znowu: mogłabym o tym mówić godzinami. Ale chcę zauważyć tylko jedno – jeśli już zdecydowałeś się na studia na politechnice to zastanów się, co możesz z nich wyciągnąć. Jeśli będziesz po prostu pojawiał się na zajęciach, zdawał wszystko w terminie, a po pięciu latach zorientujesz się, że nie masz pojęcia, co dalej robić… to po co Ci to wszystko?

Zostawiam Ci ten temat do przemyślenia. Ode mnie tylko krótka rada: jeżeli masz teraz pomysł na biznes, jesteś przedsiębiorczą osobą i czujesz, że mogłoby Ci się to udać, to idź w to. Daj sobie rok, żeby sprawdzić, jak się czujesz w takiej roli. Studia zaczekają, rynek wybranej przez Ciebie branży już niekoniecznie.

Po tym roku zawsze będziesz mógł zarekrutować się na studia i wcale nic nie stracisz. A pomyśl sobie, jak bardzo w jeden rok może rozwinąć się Twoja firma.

Jeżeli jednak zdecydowałeś, że to właśnie studia są tym, co chcesz teraz robić i czujesz się w tej dziedzinie świetnie, to polecam czytać dalej o tym, jak przygotować się do studiów na politechnice.

Czy studia na politechnice są trudne? Jak przygotować się do studiów na politechnice

Tak, tak, jedno z ciekawszych pytań zadawanych przez młodych ludzi, którzy właśnie znaleźli się na liście przyjętych. Czy studia na politechnice są trudne? Czy dam sobie radę?

Ilu ludzi, tyle odpowiedzi. Są różne kierunki, różne uczelnie i wszędzie wygląda to inaczej. Ale nie będę ukrywać, że jeśli na studia na politechnice zdecydowałeś się z przypadku, nie mając pojęcia, o co chodzi w programowaniu, elektronice, mechanice czy co tam akurat będziesz robić, to może być Ci trochę ciężko.

Jak przygotować się do studiów na politechnice - Memento Życie

Ale na pewno nie nastawiaj się na to, że będziesz musiał kuć dzień i noc. Często w trakcie semestru właściwie nie ma zbyt wiele do roboty, bo zapierdziel zaczyna się później, gdy piszesz pracę dyplomową. Teraz myślę sobie, że na studiach miałam naprawdę sporo wolnego czasu.

Czyli krótko mówiąc, jeśli jesteś osobą myślącą i potrafiącą zabrać się do pracy wtedy, kiedy potrzeba, to spokojnie dasz sobie radę.

Powiedziałabym raczej, że studia na politechnice są trudne pod tym względem, że często trzeba pracować na starym sprzęcie, a czasami nawet i do tego nie masz dostępu. Dodajmy do tego, że zajęć jest mało, praktycznych to już w ogóle i wiele rzeczy musisz nauczyć się sam, czasami nawet nie mając pojęcia, od czego zacząć.

Daj się poznać z dobrej strony

Rozpoczęcie nowego etapu w życiu, jakim są studia (na politechnice, uniwersytecie – bez różnicy) jest pewnie dość ekscytujące i stresujące zarazem. Będziesz musiał odnaleźć się w zupełnie nowym towarzystwie, a na jednym kierunku często jest to nawet kilkaset osób.

Ale wiesz co? Spróbuj przekuć to w coś super. Pomyśl sobie, że te osoby Cię nie znają. Nie mają pojęcia o Twojej przeszłości, o wszystkich wtopach, których się wstydzisz. Możesz pokazać się im tak, jak to sobie wymyślisz: w zupełnie nowym stylu, nowej fryzurze, ale też z nowymi zainteresowaniami. Jeśli tylko będziesz tego chciał.

Nie spinaj się, bo nie warto

Last, but not least. Jeśli zdecydowałeś się na studia na politechnice, to czeka Cię teraz dużo wrażeń i – nie ukrywajmy – trochę inne życie. Pewnie wprowadzisz kilka zmian do swoich nawyków, może na początku będzie Ci ciężko, ale zapamiętaj jedno: studia to może być naprawdę fajny czas.

Znajomi przy ognisku. Studia na politechnice - Memento Życie

Nie traktuj tego tylko jak kolejny stopień w Twojej karierze. Pomyśl o tym, jakich ciekawych ludzi możesz spotkać, jak wiele przeżyć. Ciesz się tym czasem, bo on dość szybko mija. 😉

Powiem nawet tak: czasami zamiast wkuwać kolejną godzinę, lepiej będzie, jeśli pójdziesz na to piwo ze znajomymi, na które zapraszają Cię od miesiąca.

Mam szczerą nadzieję, że ta seria tekstów Jak przygotować się do studiów na politechnice przypadła Ci do gustu i choć trochę rozwiała Twoje wątpliwości. Daj znać, jeśli coś Cię zaskoczyło, albo jest niejasne. Jeżeli masz jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiem! Możesz zadać je w komentarzu, pisząc do mnie maila (mementozycie@gmail.com), albo wiadomość na Facebooku, o tutaj.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *