Czas na drugą część tekstu o tym, jak przygotować się do studiów na politechnice! Jeżeli jeszcze nie czytałeś pierwszej, możesz to nadrobić TUTAJ (a wydaje mi się, że warto).

Jak robić notatki na studiach technicznych – studia na politechnice

Zaczynamy – moim zdaniem – ciekawym tematem, który być może pierwszakom nie przyszedł jeszcze do głowy. Jak notować? No normalnie, prawda? Tak, jak w szkole.

Okazuje się, że wcale niekoniecznie musi tak być. Oczywiście, duża część osób nie będzie widziała potrzeby, żeby zmieniać swoje nawyki i to jest w porządku. Ale ja dzisiaj trochę podpowiem, jak uczyć się na studiach technicznych. Uwierz, że dobrze przygotowane notatki naprawdę mogą w tym pomóc.

Jak notować na studiach?

To jest dość rozległy temat, ale ja dzisiaj chcę opowiedzieć o tym krótko, bez zagłębiania się w szczegóły. Oto kilka rad opartych na moim doświadczeniu:

  • Nie mieszaj kilku przedmiotów w jednym zeszycie. O ile wiesz, że u danego wykładowcy wcale nie będzie zbyt dużo notowania, to jeden zeszyt na 2 różne kursy jeszcze będzie w porządku. Ale uwierz, że zapisywanie wszystkiego w losowym brudnopisie sprawi, że i tak nigdy do tych notatek nie zajrzysz, bo się w nich zwyczajnie nie połapiesz.
  • Studia na politechnice mają to do siebie, że podczas jednego wykładu można zapisać kilka kartek z różnymi wzorami i przykładami. Wyobraź sobie, że masz kilka takich wykładów w ciągu dnia. A teraz dodatkowo wyobraź sobie, że robisz notatki na luźnych kartkach, które później w domu wepniesz sobie do segregatora. Próbowałam, nie polecam. Ostatecznie miałam wypchaną teczkę przeróżnymi notatkami i nie wiedziałam, co jest do czego. Jeżeli wiesz, że nie jesteś super zorganizowaną i systematyczną osobą, to naprawdę odradzam.
  • Zapisuj na marginesach luźne myśli, które rzucają wykładowcy. Szkoła przyzwyczaiła nas do tego, że notatki mieliśmy podyktowane. Na studiach jest inaczej, samemu trzeba wyłapać, co jest najważniejsze. Czasami prowadzący rozpisuje jakieś zadanie na tablicy, Ty przepisujesz za nim, ale słyszysz, że on coś dodatkowo tłumaczy. Zapisz to sobie na marginesie. Gdy przyjdzie Ci uczyć się do kolokwium, podziękujesz sobie i mnie za tę podpowiedź.
  • Może się zdarzyć tak, że prowadzący zacznie pisać w losowych miejscach na tablicy, zmazywać i poprawiać, przez co Twoje notatki mogą być tak dużym chaosem, że i tak zbyt wiele z nich nie wyciągniesz. W takiej sytuacji warto zrobić zdjęcie tablicy (oczywiście za zgodą prowadzącego), gdy już wszystko zostanie na niej zapisane. W domu możesz na spokojnie przepisać to do zeszytu. Tylko pamiętaj, żeby to zrobić od razu!

Jak przygotować się do studiów na politechnice? Robienie notatek na komputerze

Robienie notatek na komputerze pewnie jest fajne, gdy wiesz, że do zapisania będzie dużo tekstu. Niestety studia na politechnice mają to do siebie, że często trzeba narysować jakiś wykres, zanotować wzór, schemat blokowy. To wszystko da się zrobić na komputerze, ale prawdopodobnie zajmie Ci to zbyt wiele czasu, którego nie ma podczas wykładu.

Dlatego na Twoim miejscu nie nastawiałabym się na to, że większość rzeczy zanotujesz na komputerze, a później po prostu wydrukujesz. Zwróć też uwagę na to, że laptop swoje waży i noszenie go codziennie może niekorzystnie wpłynąć na Twój kręgosłup.

Zatem jak przygotować się do studiów na politechnice jeśli chodzi o robienie notatek?

Moja rada jest taka: jeśli wiesz, że na danym przedmiocie faktycznie jest dużo notowania i to głównie tekstu + masz stosunkowo lekkiego laptopa, to prawdopodobnie będzie to całkiem fajne rozwiązanie. Jeżeli w trakcie przyjdzie Ci zanotować jakiś wykres/rysunek, zawsze możesz to zrobić na kartce i zaznaczyć, którego miejsca w notatkach to dotyczy.

UWAGA! Zwróć uwagę na to, że wielu wykładowcom może przeszkadzać stukanie w klawisze. 😉 Pół biedy na dużej sali, ale w tych mniejszych może być z tym problem. Zawsze najlepiej zapytać przed pierwszymi zajęciami, żeby nie robić sobie problemów.

Znajdź najtańsze ksero w mieście

Okej, zakładamy, że mimo wszystko będziesz robił swoje własne notatki, a nie korzystał z pomocy kolegów i koleżanek. Jednak nie ukrywajmy – prawdopodobnie nie będziesz chodził na wszystkie wykłady, a jednak dobrze byłoby wiedzieć, co się na nich działo.

Poza tym studia na politechnice oznaczają całkiem sporą ilość kserówek. Podczas przygotowań do kolokwiów czy egzaminów w sesji będziecie pewnie wspólnie opracowywać zagadnienia, co w efekcie da Wam kilkadziesiąt stron notatek.

W poprzedniej części tekstu Jak przygotować się do studiów na politechnice napisałam, że warto kupić drukarkę, jeśli będziecie z niej korzystać w więcej osób. Niestety jeśli nie będzie to nowszy, superszybki model, to z dużym prawdopodobieństwem bardziej będzie się opłacało drukować w punkcie ksero – zarówno pod względem czasu jak i ceny.

Dlatego warto zrobić research na własną rękę, albo podpytać starszych studentów o to, gdzie warto drukować. Ale pamiętaj – to nie jest coś, o co musisz się spinać. Wszystko na pewno zdążysz ogarnąć. 🙂

Studia to nie szkoła

O tym też już sporo pisałam w pierwszej części tekstu, do którego nadrobienia Cię zapraszam. Ale pozostańmy w temacie robienia notatek i tego, jak uczyć się na studiach technicznych.

Wiesz, co jest w tym wszystkim ważne?

Jak najszybciej zrozumieć, czym studia różnią się od szkoły. Jeśli będziesz stosował starą metodę, czyli tę znaną z lat szkolnych, możesz w wielu miejscach napotkać opór. Zauważysz, że ona już niekoniecznie działa. Jakie są zatem najważniejsze różnice między studiami a szkołą?

  • Raczej nikt nie będzie dyktował Ci notatek. Sam musisz wyłapać, co jest najważniejsze i to zapisać.
  • Na studiach nie ma wiecznego poprawiania, tak jak w szkole. Jeśli nie zdasz jakiegoś projektu/kolokwium/egzaminu to zazwyczaj masz jedną szansę, żeby to poprawić. Nikt nie będzie za Tobą biegał i prosił, żebyś się ogarnął.
  • Ucząc się do sprawdzianu w szkole korzystałeś z notatek i podręczników. To się sprawdzało, bo w większości przypadków nauczyciel dawał Ci na teście faktycznie to, co przerabialiście. Na studiach może być z tym bardzo różnie, a zazwyczaj i tak nie ma sensu z tym dyskutować… Trochę brutalna rzeczywistość.
  • Być może słyszałeś o tym słynnym podrzucaniu egzaminów w powietrze i oblewaniu wszystkich, które spadną na podłogę. Uznaj to raczej za ciekawą legendę, ale… Jeśli dostaniesz dużo gorszą ocenę niż się spodziewałeś (czyt.: nie zdasz), to udaj się do prowadzącego z prośbą o wytłumaczenie. Uwierz, że wiele osób dzięki temu w ogóle zdało semestr.

Przeczytałeś właśnie drugą część tekstu Jak przygotować się do studiów na politechnice. Przypominam jeszcze, że pierwsza część znajduje się TUTAJ.

Jeśli uważasz, że ten artykuł mógłby komuś pomóc, to podziel się nim. Jeżeli lubisz czytać mojego bloga i wyciągasz z tego jakąś wartość, to będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz i klikniesz Lubię to na mojej stronie na Facebooku.

Do usłyszenia (przeczytania) za tydzień! Wrócę z kolejną, tym razem już ostatnią częścią tego tekstu.

2 thoughts on “Jak przygotować się do studiów na politechnice część 2”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *