Pewnie dzisiejszy wpis wielu z Was ominie. Możecie pomyśleć: „to nie dla mnie. Po co mam się uczyć programowania?”. A ja powiem: „no właśnie, że to dla Ciebie!”

Jeśli jeszcze uczysz się w szkole średniej i lubisz od czasu do czasu rozruszać swój mózg to warto zainteresować się tym tematem. Założę się, że masz sporo wolnego czasu, który marnujesz na facebooka/telewizję/narzekanie/spanie. Jeśli nie chcesz za jakiś czas zastanawiać się, na co Ty do cholery przewaliłeś tyle lat, polecam zacząć robić coś, co będzie Cię rozwijać. Nauka programowania jest jedną z takich rzeczy.

Zakładam, że pojawi się seria wpisów na ten i okoliczne tematy. Zaczynam od kanałów na youtube, ponieważ mają one wiele zalet:

  • Są darmowe. Jeśli nie jesteś pewien, czy Ci się to spodoba, ten sposób nauki programowania jest moim zdaniem najlepszy. Przerobisz sobie kilka lekcji i wtedy możesz zdecydować, czy chcesz ewentualnie zapisać się na kurs/kupić książki z tej dziedziny.
  • Łatwiej słuchać, niż czytać. No nie oszukujmy się, ludziom się nie chce. Możesz czytać o tym, co to są te zmienne i do czego służą wskaźniki, ale dużo łatwiej będzie Ci zrozumieć temat, gdy będziesz tego słuchać.

 

 

  • Możesz zacząć od razu programować. Nie żeby z książką nie można było, ale jak już oglądasz ten filmik to i tak siedzisz przed komputerem, więc łatwiej jest zacząć pisać kod. Słuchasz osoby, która krok po kroku mówi Ci, co masz robić. Jest to szczególnie dobre, gdy jesteś początkujący.

Okeeeej, to lecimy z tym! 5 kanałów na youtube, które – moim zdaniem – warto znać, jeśli chcesz nauczyć się programowania:

1. Pasja Informatyki 

Najbardziej rozwinięte na tym kanale są kursy programowania w języku C++, który często poleca się początkującym. Prowadzący ten kanał ma bardzo spokojny głos i mówi dość wolno – zdarzało się, że włączałam go w przyspieszeniu 😀 Ale to duży plus, bo masz czas na to, żeby na spokojnie wszystko przeanalizować bez zatrzymywania filmu. Wszystko tłumaczone jest obrazowo, na przykładach, których panu Zelentowi nie brakuje. Dostajemy do wykonania pewne zadanie i na jego podstawie tłumaczone są dane elementy języka. Poziom jest odpowiedni dla kogoś, kto nie miał do tej pory zbyt dużej styczności z programowaniem. Oprócz C++ można znaleźć tam także inne kursy i kilka luźniejszych filmów, które też warto obejrzeć. Zdecydowanie polecam!

2. JavaDevMatt

Na tym kanale nie znajdziecie zbyt wielu stricte poradników programowania. Jest za to mnóstwo pasji i energii. Mateusz tak ciekawie opowiada o tym, co robi, że nie da się go nie lubić. Ja cenię go głównie za to, że bez przerwy pracuje nad jakimiś projektami i nigdy się nie poddaje, co jest ogromnie motywujące dla ludzi, którzy go oglądają. Opowiada też sporo o tym, jak wygląda praca programisty. Zajrzyjcie koniecznie!

 

3. Samuraj Programowania

Muszę przyznać, że nie zaglądam na ten kanał regularnie, a to dlatego, że znajdują się na nim głównie kursy CSS i JavaScript. U mnie na studiach ciśniemy w większości C++, więc to jest mój główny język programowania, ale wiadomo, lubię dowiadywać się nowych rzeczy. Nauka JavaScript chodzi za mną od jakiegoś czasu, kiedyś coś w tym kierunku próbowałam i fajnie byłoby wrócić. Poza tym na kanale są też „pogadanki” na temat tego, jak zostać programistą i jak to wszystko wygląda.

4. Skewoo

Ten kanał odkryłam, gdy chciałam uczyć się Pythona. Skończyło się na tym, że obejrzałam tylko kilka pierwszych odcinków, ale jeśli interesuje Was ten właśnie język programowania to zdecydowanie polecam! Lekcji jest sporo, spokojnie można tam opanować podstawy. Znajdziecie tam też inne cuda, których ja osobiście jeszcze nie oglądałam, ale chyba muszę to nadrobić 😀

5. Derek Banas

Na koniec kanał najbardziej popularny, z największą ilością subskrypcji. Zgromadzonej wiedzy jest tam taki ogrom, że można oszaleć. Mamy tam przeróżne języki, m.in.: C#, Python, Java. Są także lekcje programowania obiektowego, na co kładzie się duży nacisk. Przy okazji można podłapać trochę specjalistycznego angielskiego, co, jeśli ktoś zamierza pracować jako programista, jest raczej niezbędne.

 

Znacie któryś z tych kanałów i korzystacie z ich dobrodziejstw? A może macie swoje ulubione, godne polecenia? Koniecznie podzielcie się tym w komentarzu!
Mam nadzieję, że zachęciłam kogoś do tego, by zacząć uczyć się programowania 😀

Zapraszam także na mojego Facebooka i Instagrama.

11 thoughts on “5 kanałów na youtube, które warto znać, jeśli chcesz nauczyć się programowania”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *